Haber

Çin ve ABD Liderleri İkili İlişkiler Konusunda Anlaşmaya Vardı ve Ukrayna Meselesini Görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Lideri Joe Biden, Endonezya’nın Bali Adası’nda biraraya geldi, 14 Kasım 2022. (Fotoğraf: Yan Yan/Xinhua)

BALİ, 14 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Lideri Joe Biden, Pazartesi günü çeşitli alanlarda ikili diyaloğun ve uyumun sürdürülmesi konusunda bir dizi muahedeye vardı ve Ukrayna sorunu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Endonezya’nın turistik adası Bali’deki G20 Tepesi öncesinde biraraya gelen iki devlet lideri, karşılıklı diplomatik takımlarının stratejik irtibatı sürdürmesi ve tertipli istişarelerde bulunması, mali takımlarının makroekonomik siyasetler, ekonomik bağlar ve ticaret konusunda diyalog ve uyumu sürdürmesi ve iki ülkenin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi Taraflar Konferansı’nın 27. oturumu’nun başarılı olması için birlikte çalışması hususlarında muahedeye vardı.

İki başkan ayrıyeten halk sıhhati, tarım ve besin güvenliği alanlarında diyalog ve işbirliğinin yürütülmesi konusunda bir ortak anlayışa ulaştıkları üzere daha fazla hususta tahlilin desteklenmesi için Çin-ABD ortak çalışma kümesinden en düzgün halde yararlanılması konusunda da anlaştılar. Ayrıyeten halklar ortasında değişimlerin çok kıymetli olduğu konusunda anlaştılar ve bu cins alışverişin tüm kesitler ortasında yaygınlaşmasını teşvik etme taahhüdünde bulundular.

Xi, Ukrayna krizine ait olarak, Çin’in bu ülkedeki mevcut durumdan son derece endişe duyduğunu vurguladı. Xi, krizin patlak vermesinden kısa süre sonra ne yapılmasına dair dört noktaya ve kısa süre önce önerdiği uluslararası toplumun birlikte yapması gereken dört şeye dikkat çekti.

Xi, Ukrayna’daki üzere global, iç içe girmiş bir krizle karşı karşıya kalırken, üç nokta üzerinde önemli düşünmenin değerli olduğunu söyledi. Birincisi, çatışmalar ve savaşlar kazananı doğurmaz, ikincisi karmaşık problemde kolay bir tahlil yoktur ve üçüncüsü, büyük ülkeler ortasındaki çatışmadan kaçınılmalıdır.

Xi, Çin’in başından beri barıştan yana olduğunu ve barış görüşmelerine teşvik etmeye devam edeceğini söyledi. Çin, Rusya ile Ukrayna arasında barış görüşmelerinin yeniden başlamasını destekliyor ve sabırsızlıkla beklerken, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve NATO’nun Rusya ile kapsamlı diyalog yürütmesini umut ediyor.

Her iki devlet lideri da görüşmelerini derinlemesine, samimi ve yapan olarak niteledi. Takımlarına varılan değerli ortak anlayışları ivedilikle takip edip ve uygulamaları yerine getirmelerinin yanı sıra, istikrarlı gelişiminin sağlanması için Çin-ABD bağlantılarının tekrar rayına oturtacak somut adımlar atmaları talimatı verdiler.

İki devlet lideri sistemli temasları sürdürme konusunda da anlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu