Haber

Belçikalı Milletvekili Marie Arena’nın evi arandı

Avrupa Parlamentosu (AP) ile ilgili yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Belçikalı milletvekili Marie Arena’nın evi ve yakınlarına ait bazı yerler arandı.

Belçika Federal Savcılığı’na göre Brüksel’de Arena’nın ikametgahı da dahil olmak üzere 6 yerde arama yapıldı.

Aramaların Aralık 2022’de başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında olduğu ve bazı belge ve bilgisayar gibi cihazlara el konulduğu bildirildi. Yapılan aramalar sonucunda kimsenin gözaltına alınmadığı açıklandı.

AP’nin sosyalist milletvekillerinden Belçika Arena’nın adı, yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan baş zanlı eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri ile bağlantısı nedeniyle basında sık sık yer aldı.

Arena, bazı gazeteciler ve meslektaşları tarafından yöneltilen suçlamalar nedeniyle Ocak ayında AP’nin insan hakları alt komitesi başkanlığından istifa etmişti.

Belçika makamlarının geçen yıl sonunda başlattığı soruşturmada, AP’nin dönemin genel başkan yardımcısı Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan milletvekili Pier Antionio Panzeri, Kaili’nin erkek arkadaşı, AP çalışanı Francesco Giorgi ve STK yöneticisi Niccolo Figa’nın gözaltına alındığı ortaya çıktı. -Talamanca, İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino ve Belçikalı milletvekili Marc Tarabella gözaltına alındı.

O sırada bazı zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda yaklaşık 1,5 milyon euro nakit para ele geçirildi.

Rüşvet çarkının lideri olduğu iddia edilen Panzeri, polisle iş birliği yaparak itirafçı oldu. Belçika’da soruşturma kapsamında gözaltına alınanların tamamı düzenli olarak serbest bırakıldı.

gokceadahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu